منطقه حفاظت شده پرور

 

 

منطقه حفاظت شده پرور که از سال ۱۳۵۵ به عنوان منطقه حفاظت‌شده تصویب شده، با وسعت ۶۴٬۸۴۴ هکتار در فاصله ۳۵ کیلومتری شمال مهدیشهر در شهرستان مهدی‌شهر قرار دارد.

این منطقه که در البرز شرقی واقع شده از شمال به شهرستان ساری و شهرستان سوادکوه، از جنوب به شهرستان مهدیشهر، از شرق به شهرستان دامغان و از غرب به شهرستان فیروزکوه محدود شده است. موقعیت جغرافیایی آن از ۵۳ درجه و ۲۳ دقیقه تا ۴۸ دقیقه در طول جغرافیایی و ۳۵ درجه و ۵۳ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۱۰ دقیقه در عرض جغرافیایی است.

منطقه حفاظت شده پرور تحت تأثیر آب و هوای شمال البرز و شرایط جوی فلات مرکزی ایران است. نرخ بارش آن از شمال به جنوب و از شرق به غرب کاهش پیدا می‌کند. این منطقه دارای رودخانه دائمی است که در خارج از منطقه از قله نیزوا سرچشمه گرفته و پس از حرکت از سمت غرب و شمال از آن خارج می‌شود و یکی از شاخه‌های رودخانه تجن را تشکیل می‌دهد. پوشش گیاهی منطقه شامل ارس، مایمرز، بنه (پسته وحشی)، آنقوزه، گون ( دازه ) درمنه ( جاج) ،‌ باریجه، بلوط، ‌راش، ‌ممرز، ‌گلابی، آویشن،‌ زرشک می باشد.

منطقه حفاظت شده پرور دارای سه منطقه آب وهوایی : جنگلی ، کوهستانی ، نیمه کویری ( صیدوا) می باشد. روستاهای پرور، کاورد، تمام، تلاجیم، فینسک ، کولیم ، شلی ، رودبارک و ملاده در آن قرار دارند. چشم‌اندازهای طبیعی، انواع گونه‌های جانوری شامل خرس، گربه وحشی، انواع مرال، ‌شوکا،‌ پلنگ، یوزپلنگ، خرس قهوه ای ، کبک ، زاغی ( کورکلاج ) ، کلاغ ( غارنج) کبک دری، ‌هوبره، ‌تیهو ، تشی ، پایکا  ییلاق‌های متعدد، چشمه سارهای گوناگون ، جنگل های ارس ( سرو کوهی ) و بلوط  ، گیاهان دارویی و بناهای تاریخی گوناگون از جمله کاخ ابراهیم‌خان در ملاده  ، مقبره سید تاج الدین و حمام پرور ، قلعه دختر کولیم از جاذبه‌های گردشگری منطقه است.

/ 0 نظر / 37 بازدید